Tillsammans I Nöd och Lust

Det magiska mötet uppstod på Bombardier Arena 28 april 2019! Musik, dans, teater, film, konst, toner, rörelser och publiken – Allt blev till ett. Västmanlands alla kultur- och musikskolor samlade till ett – En gemensam Regional Kulturskola. Hjärtan slog rytmen och allt förenades  – TILLSAMMANS I NÖD OCH LUST!

Byggmästare= Ansvarig lärare för ett nummer.

 

 • Inledande film. Byggmästare: Sanfrid Bergman, Lina Ricklund, Catharina Backteman Bernes.
 • 1. Ouvertyr I nöd och lust. Ouvertyr för en stor orkester av Andreas Zhibaj baserad på F. Mendelssonhn´s Bröllopsmarch från En midsommarnatts dröm och R. Wagner´s Brudmatsch från Lohengrin. C:a 160 musiker på scen, bl.a. Västerås Ungdomsstorband, Västmanlands Ungdomssymfoniker, Västerås Youth Marching Band/VYM, Arboga Ungdomsmusikkår, Arkus, 30 teaterelever, dansare m.fl. elever från länets kulturskolor. Piano: Jan Daniels och Darina Akimova. Byggmästare: Benny Bentlöv. Dirigent: Benny Bentlöv.
 • 2. Let Me Entertain You. Text och musik: Robbie Williams och Guy Chambers. Bearbetning blåsarr: Tomas Fagerberg. Byggmästare: Jonas Källstad. C:a 80 körsångare, 50 dansare, 20 musiker på scen. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson. Dirigent: Jenny Hägg.
 • 3. Comptine dún autre été: láprès midi. Musik: Yann Tiersen. Två pianister: Gumru Nuri Ahundzada, Darina Akimova. På film: Pianoelever från länets olika kulturskolor. Byggmästare: Michael Forsberg och Irina Krjutjkova. Film: Sanfrid Bergman.
 • 4. The Jolly Caballero. Musik: Pietro Frosini. Accordionsolist: Piet Daniels. Accordion- och dragspelsensemble bestående av 11 musiker. Byggmästare: Michael Forsberg och Irina Krjutjkova.
 • 5. James Bond Theme. Musik: Monty Norman. Arr: Ralph Ford. Orkester: Västmanlands Ungdomssymfoniker bestående av ett 70-tal musiker. Byggmästare: Benny Bentlöv. Dirigent: Benny Bentlöv.
 • 6. Game of Thrones. Musik: Ramin Djawadi. Arr: Larry Moore. Byggmästare del 1: Kristoffer Toth. Gitarrorkester bestående av ett 60-tal gitarrister. Byggmästare del 2: Benny Bentlöv. Orkester del 2: Västmanlands Ungdomssymfoniker bestående av ett 70-tal musiker, 20 dansare. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson. Dirigent del 2: Benny Bentlöv.
 • 7. I Want You Back. Text och musik: Michael Jackson. Orkester: Västerås Ungdomsstorband bestående av ett 20-tal musiker, 20 dansare. Danskoreografi: Maria Hidman. Byggmästare: Kent Olandersson och Adam Falk. Ledare för bandet: Kent Olandersson och Adam Falk.
 • 8. Cant Stop the Feeling. Text och musik: Justin Timberlake. Arr: Magnus Ludwigsson. Körsångare, 130 musiker, 85 dansare. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson. Byggmästare: Mikael Nyvelius. Dirigent: Mikael Nyvelius.
 • 9. Alltid tillsammans. Text och musik: Marit Bergman. Från teaterpjäsen Robin in The Hood i regi av Jonna Nordensköld. 15 sjungande teaterelever. Piano: Annelie Hermansson. Byggmästare: Tina Maria Ranaxe och Maria Holm Hammarlund.
 • 10. Draktränaren. Musik: John Powell. Arr: Johnnie Vinson. Västmanlands Ungdomssymfoniker bestående av ett 70-tal musiker, dansare med stor drake. Film. Byggmästare: Benny Bentlöv. Orkester: Västmanlands Ungdomssymfoniker. Dirigent: Benny Bentlöv.
 • 11. More than Words. Text och musik: Nuno Bettencourt och Gary Cherone. Byggmästare: Renato Gamba, Magdalena Bergqvist, Lina Ricklund, Hans Jonsson. 8 musiker, 6 solosång, 12 dansare, bildelever. Danskoreografi: Merdean Suzuki Forsberg.
 • 12. They don’t Care About Us. Text och musik: Michael Jackson. Arr: Magnus Ludwigsson. 140 musiker, 100 körsångare, 60 dansare. Byggmästare: Mikael Nyvelius och Lina Ricklund. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson. Dirigent: Mikael Nyvelius.
 • 13. Goliat. Text och musik: Laleh Pourkarim/Gustaf Thörn. Körarr: Anders Klint. Stråkarr: C. Bäckman. 70 musikanter, 100 körsångare, 70 i gitarrorkestern, teaterelever. Byggmästare: Jonas Källstad och Gustav Köllerström. Dirigent: Jenny Hägg.
 • Paus.
 • 14. Livets morgon. Text: Eva Sjöstrand. Musik: Jan Ekedahl. Arr: Mats Hallberg. 100 körsångare, 15 musiker. Byggmästare: Renato Gamba. Dirigent: Renato Gamba.
 • 15. Sagan om ringen. Musik: Howard Shore. Orkester: Västerås Youth Marching Band/VYM och Arboga UMK. 60 musiker, 20 dansare, teaterelever. Byggmästare: Helen Nilsson, Jenny Iacobello, Eva Anderberg. Danskoreografi: Jenny Iacobello. Dirigent: Helen Nilsson.
 • 16. A Sky Full of Stars. Text och musik: Coldplay. 10 musiker, 3 solosång. Byggmästare: Sören Jonsson.
 • 17. Behet ghol midam. Trad Persisk musik. Byggmästare: Renato Gamba och Magdalena Bergqvist. 12 musiker, 1 solosång, 70 körsångare, 30 dansare. Danskoreografi: Carin Sandberg.
 • 18. Come Together. Text och musik: John Lennon/Paul McCartney. Arr: Sören Jonsson. Byggmästare: Sören Jonsson. 60 musiker, 80 körsångare, 50 i gitarrorkestern. Dirigent: Mikael Nyvelius.
 • 19. Mitt i juli/Kingdom Dance. Musik Mitt i juli: Jonas Olsson. Musik Kingdom Dance: Alan Menken. Byggmästare Mitt i juli: Renato Gamba. 11 musiker i Mitt i juli. Byggmästare Kingdom Dance: Benny Bentlöv. Orkester Kingdom Dance: Västmanlands Ungdomssymfoniker bestående av ett 70-tal musiker. Dirigent Kingdom Dance: Benny Bentlöv.
 • 20. Halo. Musik: Martin O’Donnell och Michael Salvatori. Arr: Joel Svensson. Byggmästare: Joel Svensson. Bildspel på film, 80 körsångare, 100 musiker, 8 dansare. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson. Dirigent: Mikael Nyvelius.
 • 21. A Thousand Years – Piano Guys. Musik: David Hodges, Christina Perri, The Piano Guys. Violincello: Sven Långström, Fagersta Kulturskola. Piano: Justus Borman, Västerås Kulturskola. Dansare från Köpings Kulturskola. Byggmästare: Pia Arvidsson-Pettersson. Danskoreografi: Pia Arvidsson-Pettersson.
 • 22. Happy. Text och musik: Pharrel Williams. Arr del 2: Magnus Ludwigsson. Byggmästare del 1: Helen Nilsson. Byggmästare del 2: Mikael Nyvelius. 230 musiker, 90 körsångare, 100 dansare, 30 teaterelever. Dirigent del 1: Helen Nilsson. Dirigent del 2: Mikael Nyvelius.

Medverkande kulturskolor i Västmanland:

 • Norbergs Kulturskola
 • Fagersta Kulturskola
 • Skinnskattebergs Kulturskola
 • Hallstahammars Kulturskola
 • Sala Kulturskola
 • Arboga Kulturskola
 • Köpings Kulturskola
 • Kungsörs Musikskola
 • Västerås Kulturskola

Tack till följande 76 st lärare som har övat med sina c:a 600 elever – De flesta av dem medverkar även på scen tillsammans med eleverna:

 • Fagersta Kulturskola: (9 lärare)
 • Anna-Beata Gunnarsdotter, Fagersta Kulturskola
 • Stefan Sundqvist, Fagersta Kulturskola
 • Anne-Marie Wiklund, Fagersta Kulturskola
 • Eva Karsvik, Fagersta Kulturskola
 • Stefan Karlsson, Fagersta Kulturskola
 • Gustav Köllerström, Fagersta Kulturskola
 • Merdean Suzuki Forsberg, Fagersta Kulturskola
 • Jan-Olov Wennmyr, Fagersta Kulturskola
 • Petrus Vestberg, Fagersta Kulturskola

 

 • Sala Kulturskola: (10 lärare)
 • Boo Egebjer, Sala Kulturskola
 • Filip Tunevi, Sala Kulturskola
 • Sara Kihlman Wibe, Sala Kulturskola
 • Malin Trast, Sala Kulturskola
 • Magnus Ludvigsson, Sala Kulturskola
 • Mikael Nyvelius, Sala Kulturskola
 • Ernestas Sevcuvianiec, Sala Kulturskola
 • Jens Ander Glöde, Sala Kulturskola
 • Felicia Isaksson, Sala Kulturskola
 • Peter Fredriksson, Sala Kulturskola

 

 • Norberg: (0 lärare)
 • Inga lärare

 

 • Skinnskatteberg: (3 lärare)
 • Helena Nyström, Skinnskattebergs Kulturskola
 • Eva Anderberg, Skinnskattebergs Kulturskola
 • Hans Jonsson, Skinnskattebergs Kulturskola

 

 • Hallstahammars Kulturskola: (7 lärare)
 • Margareta Croner, Hallstahammars Kulturskola
 • Paulina Lindberg, Hallstahammars Kulturskola
 • Tomas Fagerberg, Hallstahammars Kulturskola
 • Jenny Hägg, Hallstahammars Kulturskola
 • Jonas Källstad, Hallstahammars Kulturskola
 • Per Fredrik Lindqvist, Hallstahammars Kulturskola
 • Sören Ivemyr, Hallstahammars Kulturskola

 

 • Köpings Kulturskola: (8 lärare)
 • Lars Jonsson, Köpings Kulturskola
 • Kent Brestan, Köpings Kulturskola
 • Eva Dobreff, Köpings Kulturskola
 • Michael Forsberg, Köpings Kulturskola
 • Cornelia Zacsko-Forsberg, Köpings Kulturskola
 • Arne Sjölander, Köpings Kulturskola
 • Pia Arvidson-Pettersson, Köpings Kulturskola
 • Malena Stadigs, Köpings Kulturskola

 

 • Arboga Kulturskola: (11 st)
 • Annette Gällstedt, Arboga Kulturskola
 • Anders Gelinder, Arboga Kulturskola
 • Catharina Fasth, Arboga Kulturskola
 • Carl Bäckman, Arboga Kulturskola
 • Emelie Hertzman, Arboga Kulturskola
 • Carin Sandberg, Arboga Kulturskola
 • Daniel Johansson, Arboga Kulturskola
 • Lina Rolf, Arboga Kulturskola
 • Henrik Fallberg, Arboga Kulturskola
 • Zack Liljeberg, Arboga Kulturskola
 • Lina Ricklund, Arboga Kulturskola

 

 • Kungsörs Musikskola: (2 lärare)
 • Jan Waldemarsson, Kungsörs Kulturskola
 • Mikael Linder, Kungsörs Musikskola

 

 • Västerås Kulturskola: (26 lärare)
 • Irina Krjutjkova, Västerås Kulturskola
 • Adam Falk, Västerås Kulturskola
 • Kent Olandersson, Västerås Kulturskola
 • Helen Nilsson, Västerås Kulturskola
 • Thord Sandström, Västerås Kulturskola
 • Daniel Quai, Västerås Kulturskola
 • Ann-Marie Svensson, Västerås Kulturskola
 • Benny Bentlöv, Västerås Kulturskola
 • Anna-lena Jäderberg, Västerås Kulturskola
 • Robert Klauninger, Västerås Kulturskola
 • Kristoffer Toth, Västerås Kulturskola
 • Sören Jonsson, Västerås Kulturskola
 • Magdalena Bergqvist, Västerås Kulturskola
 • Renato Gamba, Västerås Kulturskola
 • Håkan Olofsson, Västerås Kulturskola
 • Annelie Hermansson, Västerås Kulturskola
 • Viktor Westergren, Västerås Kulturskola
 • Mikael Wahlin, Västerås Kulturskola
 • Christina Eriksson, Västerås Kulturskola
 • Kristina Persson, Västerås Kulturskola
 • Nicklas Magnusson, Västerås Kulturskola
 • TinaMaria Ranaxe, Västerås Kulturskola
 • Åsa Ekdahl, Västerås Kulturskola
 • Jenny Iacobello, Västerås Kulturskola
 • Anna-Lena Jäderberg, Västerås Kulturskola
 • Anna Nygren, Västerås Kulturskola

 

Framförallt: Tack till alla medverkande elever!

 

 • Regissör: Catharina Backteman Bernes, Västerås Kulturskola ht-18 och Carolina Remstam, Arboga Kulturskola vt-19.
 • Regiassistent: Marie Sundin.
 • Huvudkoreograf: Pia Arvidsson-Pettersson, Köpings Kulturskola.
 • Bandansvarig: Jonas Källstad, Hallstahammars Kulturskola och Gustav Köllerström, Fagersta Kulturskola.
 • Orkesteransvarig: Mikael Nyvelius, Sala Kulturskola.
 • Filmansvarig: Sören Ivemyr, Hallstahammars Kulturskola, Lina Ricklund, Arboga Kulturskola, Hans Jonsson, Skinnskattebergs Kulturskola. Dessutom Sanfrid Bergman.
 • Producent, scenchef: Kella Næslund, Regional Kulturskola.
 • Ljud: BLE Eventteknik AB – Lars-Erik Backman.
 • Ljus: Daniel Löfgren.
 • Säkerhetsansvarig: Peter Bladh, Västerås Kulturskola.
 • Bemanningsansvarig Bombardier Arena: Sofia Österberg, Västerås Kulturskola
 • Affisch och annan marknadsföring: Ylva Hermansson Sköld.

 

Regional arbetsgrupp med kulturskolelärare från länets olika kulturskolor:

 • Regional Kulturskola: utvecklingsledare/producent Kella Næslund.
 • Ansvarig lärare från Norbergs Kulturskola: Sarah Björnberg
 • Ansvarig lärare från Fagersta Kulturskola: Gustav Köllerström
 • Ansvarig lärare från Skinnskattebergs Kulturskola: Hans Jonsson
 • Ansvarig lärare från Hallstahammars Kulturskola: Jonas Källstad och Jenny Hägg
 • Ansvarig lärare från Sala Kulturskola: Mikael Nyvelius
 • Ansvarig lärare från Västerås Kulturskola: Catharina Backteman Bernes
 • Ansvarig lärare från Köpings Kulturskola: Pia Arvidson-Pettersson
 • Ansvarig lärare från Arboga Kulturskola: Lina Ricklund

Denna grupp har träffats och planerat projektet under regelbundna möten vt-18 och ht-18.

 

Sist men inte minst: Tack till publiken för att ni kom till vår föreställning Tillsammans i Nöd och Lust! (Ni var 1481 st som såg och lyssnade i Bombardier Arena söndag 28 april 2019!)

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close